Nominacje wręczone!
24 lipca 2015
88 zawodniczek i zawodników siedmiu dyscyplin sportu (gimnastyki, judo, kolarstwa, lekkoatletyki, siatkówki, pływania i tenisa) oraz 33 osoby im towarzyszące (kierownictwo Misji, szkoleniowcy, personel medyczno-terapeutyczny) odebrali w piątek, 24 lipca akty oficjalnego powołania do reprezentacji Polski na rozpoczynający się dwa dni później w stolicy Gruzji – Tbilisi XIII Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF).

Uroczystość do Centrum Olimpijskiego PKOl ściągnęła oprócz nastoletnich sportowców i ich opiekunów grupę rodziców, kibiców, dziennikarzy oraz przedstawicieli polskich związków sportowych.

Akty nominacji wręczali naszym reprezentantom: członkini MKOl, I wiceprezes PKOl Irena Szewińska oraz Sekretarz Generalny PKOl Adam Krzesiński, w towarzystwie Bartłomieja Bartosa z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Obecna była radca Ambasady Gruzji w Polsce – Natalia Topchishvili.

Całość (podzieloną na dwie części, bo w pierwszej, w godzinach południowych nominacje odbierali wcześniej odlatujący do Gruzji gimnastycy) przebiegała zgodnie z oficjalnym ceremoniałem obowiązującym przy okazji każdych „dorosłych” igrzysk olimpijskich. Był więc „Mazurek Dąbrowskiego”, okolicznościowe wystąpienie Adama Krzesińskiego i życzenia udanego startu od Ireny Szewińskiej. Zawodnicy i ich opiekunowie złożyli uroczyste przyrzeczenia o godnym reprezentowaniu kraju i podpisali się na fladze PKOl. Spotkanie zakończyła wspólna fotografia ekipy.

Olimpijskie Festiwale Młodzieży Europy (mające swe letnie i zimowe edycje) to imprezy dla sportowców w wieku 14-18 lat (w zależności od dyscypliny). Ich inicjatorem był były przewodniczący MKOl Jacques Rogge. Impreza swą premierę miała w roku 1991 w Brukseli (dwa lata później pierwszy festiwal zimowy gościła włoska Aosta). Wielu medalistów Festiwali stało się później gwiazdami europejskiego i światowego sportu. Tak było choćby z tenisistką Justine Henin czy kolarzem Fabianem Cancellarą.

Spośród wybitnych polskich sportowców udział w EYOF-ach brali – dodajmy, z sukcesami – m.in.: pływacy – Paweł Korzeniowski, Przemysław Stańczyk, Radosław Kawęcki, lekkoatleci – Michał Bieniek, judoczki Ewa Konieczny i Halima Mohamed Seghir, badmintonistka Kamila Augustyn, kolarz Tobiasz Lis. Warto także odnotować sukcesy drużynowe w siatkówce – złote medale chłopców (1999, 2003 i 2009), dziewcząt (1999) oraz brązowy dziewcząt (1997). W tych drużynach występowało wielu do dziś czołowych zawodników polskiej ligi i reprezentacji.

Poprzedni, XII Festiwal, którego gospodarzem był w 2013 roku holenderski Utrecht, przyniósł naszym reprezentantom siedem medali (4-2-1), a te najcenniejsze wywalczyli – Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą, Mateusz Borkowski w biegu na 3000 metrów, Paulina Borys w skoku wzwyż oraz Kamila Pasternak w judo (+70 kg). Dało to naszej reprezentacji 9. miejsce w końcowej klasyfikacji medalowej imprezy. Oby w ich ślady poszli uczestnicy Festiwalu w Tbilisi! Cała impreza potrwa od 26 lipca do 1 sierpnia.

www.olimpijski.pl/baś
fot.: Tomasz Piechal

REPREZENTACJA POLSKI NA XIII EYOF TBILISI 2015